Prohibicja

Wszyscy doskonale wiedzą, że nadmierne, niepohamowane  i często nieuzasadnione  spożycie  niesie ze sobą tragiczne skutki, a rzeczywistość wciąż ujawnia  problemy  alkoholizmu. Tylko racjonalne podejście, kultura picia i propagowanie filozofii smakowania dla przyjemności daje wyraz odpowiedzialności i prawdziwą wolność. Bo  pomimo prób nie da się zakazać czegoś, co jest zbyt głęboko  zakorzenione w ludzkości i kształtowane przez wieki. Wpisane niejako na stałe w styl życia, obyczaje, religię i wyznania.

Prohibicja  jest typowym zjawiskiem zakazu . Dla przypomnienia napiszę, że określa prawne ograniczenie lub całkowity zakaz produkcji, handlu, posiadania i konsumpcji napojów alkoholowych na terenie danego państwa.
Stany Zjednoczone 1920-1933 r.
Norwegia      1916-1927 r.
Finlandia       1919-1932 r.
Szwecja        1919-1931 r.

W Polsce   ustawa z 23 kwietnia 1920 r. o ograniczeniu w sprzedaży napojów alkoholowych znana pod nazwą "Lex Moczydłowska" obowiązywała do 1931 r. Sytuacja tego okresu  humorystycznie zobrazowana została w filmie z 1937 r. pt : " Pani minister tańczy" , a tak niedawne czasy PRL-u zezwalały na sprzedaż alkoholu po godz. 13.00.

Skutki prohibicji były odwrotne do zamierzonych. Zakazy powodowały chaos na rynkach, masową kontrabandę, przemyt, nielegalną produkcję    nieoczyszczonego i grożącego zatruciem alkoholu, wzrost przestępczości.W historii Stanów Zjednoczonych prohibicja zapisała się tragedią w dniu św. Walentego w 1929 r. gdy podczas porachunków dwóch gangów Al Capone'a i Gorge'a "Bugs" Morana zginęło w strzelaninie 7 osób.  Do dziś znanych jest wiele gatunków bimbru z tego okresu , jak np : moonshine czyli księżycówka lub bootleg przemycany w butach z wysokimi cholewami. Alkohol jako zakazany owoc stał się tak popularny, że próbowali go nawet nigdy nie pijący, a przemyt rozsławił markę Forda, najwygodniejszego do transportu bimbru auta.
W Szwecji czy w Finlandii do dziś istnieją prawa przypominające prohibicję.Trudno tam kupić jakikolwiek trunek, a gdy moc przekracza  3.5%  dostępny jest tylko w niektórych sklepach od 20 roku życia.


Czy więc  nie warto propagować  stylu picia alkoholu 
 w myśl zasady :  mniej a lepiej?
E.D.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Truskawki z Martini - letni , orzeźwiający, smaczny i prosty drink na upalny dzień

Sambuca

Mamajuana dobra na wszystko .